Korso - Tygodnik Regionalny | Mielec

Czwartek
Kwi 02
    Imieniny obchodzą: Franciszek, Sądomir, Urban
Rozmiar tekstu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Advertisement
Start arrow Opinie arrow Sygnały czytelników arrow Gdzie trafiają ubrania z kontenerów na odzież?
Gdzie trafiają ubrania z kontenerów na odzież? Drukuj Poleć znajomemu
09.02.2012.
Image Ubrania, które wrzucamy do kontenerów na odzież używaną, rzadko trafią do potrzebujących pomocy. Posegreguje, sprzeda je lub przetworzy z zyskiem dla siebie prywatna firma.
Kontenery na odzież używaną wrosły już w krajobraz naszego miasta. Można je spotkać na każdym osiedlu mieszkaniowym. Dawniej wszystkie należały do Polskiego Czerwonego Krzyża. Czerwony krzyż - logo organizacji - widniał na każdym z nich. Ubrania wrzucone do takich kontenerów trafiały do najuboższych. Pomimo że logo już kilka lat temu znikło z pojemników, tylko nieliczne osoby zwróciły na to uwagę. Wiele nadal żyje w przekonaniu, że wrzucając do nich  odzież, pomaga ubogim. Niestety, tak nie jest. Zdarza się, że rzeczy z kontenerów często trafiają do szmateksów.  - Wrzuciłam do pojemnika kilka moich ubrań. Po jakimś czasie jedną z bluzek znalazłam w szmateksie. Od razu ją poznałam. Byłam zszokowana - pisze  internautka na jednym z forów.

Dobre złego początki
Już w 1998 roku rozpoczęła się współpraca Polskiego Czerwonego Krzyża z firmą Wtórpol ze Skarżyska - Kamiennej. Według umowy Wtórpol dostarczał pojemniki, zajmował się segregacją ubrań, a następnie sprzedawał je do sklepów z odzieżą używaną za granicą lub przetwarzał. PCK użyczał swojej nazwy, by promować akcję. W zamian otrzymywał część ubrań gromadzonych w pojemnikach oraz konkretną sumę pieniędzy. W sierpniu 2008 roku umowa została zerwana. Firma usunęła oznaczenia PCK, pozostawiając jednak charakterystyczny czerwony napis. Pomimo tego, że umowa nie jest już ważna, kontenery pozostały. Co prawda bez logo PCK, jednak w świadomości ludzi wciąż są to pojemniki na odzież dla potrzebujących.

Na koce i dywany o Indii
Większość pojemników w naszym mieście należy właśnie do Wtórpolu. Niestety, rzecznik prasowy firmy okazał się nieosiągalny. Telefonów nie odbierał, a na wysłanego do niego maila nie odpowiedział. Jak dowiadujemy się jednak ze strony internetowej firmy, posiada ona aż 28 tysięcy kontenerów rozstawionych w całym kraju i rocznie sortuje 40 milionów kg odzieży z nich  pozyskanej. Odzież, która nadaje się do użytku, czyli „co lepsze sztuki”, sprzedawana jest do szmateksów do Afryki, Azji i Europy Wschodniej. Wtórpol otworzył również sieć 60 własnych sklepów na terenie Polski.  Ubrania, które nie nadają się do noszenia, przerabiane są na  czyściwo fabryczne i paliwa alternatywne wykorzystywane w przemyśle. Odzież z wełny kupują indyjskie firmy, które robią z niej koce i dywany.

PCK ma ylko jeden pojemnik
Jeżeli rzeczywiście chcemy, aby nasze ubrania wspomogły najbiedniejszych, a nie trafiły do szmateksu lub na przemiał, musimy wrzucić je do kontenera należącego do PCK. Taki w Mielcu jest tylko jeden. Znajduje się przy ul. Bogusławskiego 2.
 - Segregujemy to, co w nim jest, i rozdzielamy tym, którzy się do nas zgłaszają. Odzież trafia też do Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, działającego przy MOPS-ie – opowiada pracownica PCK. Jakiś czas temu właśnie ten pojemnik został okradziony. Złodziej urwał kłódkę, otworzył drzwiczki i wykradł zawartość. Dawniej można było oddać odzież w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej, skąd trafiała w potrzebujące ręce. Niestety, z powodu braku odpowiedniego pomieszczenie panie z PKPS musiały zawiesić tę działalność. - Obecnie mamy do dyspozycji tylko niewielki pokój biurowy i magazyn na żywność, którą dostajemy z Banku Żywności. Ze względów sanitarnych nie możemy przechowywać żywności wraz z ubraniami, a innego lokum do ich gromadzenia nie posiadamy. Gdyby jednak tylko dyrektor MOPS-u czy prezydent udostępnili nam takie, chętnie powróciłybyśmy do tej formy pomocy potrzebującym – mówi Grażyna Skiba z PKPS. Osoby, które są chętne oddać niepotrzebne ubrania, pościel czy inne rzeczy na pewno lepiej by się czuły, gdyby miały świadomość, że na ubraniach nie bogaci się wielka firma, ale zyskują ubodzy z naszego najbliższego otoczenia.   
 Agata Tołstow


Odsłon: 12534

  Komentarz (12)
1. czerwony krzyż
Napisał(a) monika, na temat 13-02-2012 14:18
Właśnie taki pojemnik na odzież używaną stoi na ul. Bogusławskiego , ludzie są przekonani ze pomagają biednym ludziom a tak nie jest bo te ciuchy nie bierze polski czerwony krzyż tylko podjeżdża jakiś facet z babką prywatnym autem marki peugeot , koloru czerwonego i perfidnie ładują na auto także nie warto wrzucać na Bogusławskiego ciuchów do pojemnika.
2. Niepotrzebna odzież!
Napisał(a) A M, na temat 14-02-2012 08:28
Dlatego najlepiej zostawiać niepotrzebne już ubrania spakowane w śmietniku, a koce, poduszki, ręczniki, swetry i garnki odwieźć do schroniska .
3. Wtópol nie, Caritas tak
Napisał(a) mala, na temat 14-05-2013 15:29
Pojemniki są potrzebne, ale trzeba omijać należące do Wtórpolu, bo on za nie nie płaci i się nie dzieli już nawet z PCK. Trzeba wrzucać do tych, na których jest logo Caritas i czerwone, małe serce Fundacji Pomocy Dzieciom Dar, przynajmniej ma się gwarancję, ze część ubrań i pieniędzy wróci do biednych. 
Organizacje charytatywne nie mają swoich pojemników, bo musiałyby też mieć samochody do ich rozwożenia, pracowników i miejsce do sortowania tego, co jest w pojemnikach. Dlatego na całym świecie zajmują się tym firmy recyklingowe i dzięki temu, że zarabiają, to dzielą się z biednymi. Ale Wtórpol robi biznes nieuczciwie i dlatego jego pojemniki należy omijać wielkim łukiem, a właściwie zgłaszać radnym, gdzie stoją, bo miasta i gminy nie mają z tego żadnego pożytku.
4. Tylko pojemniki z logo Caritas i Fundacj
Napisał(a) obioba, na temat 12-06-2013 06:48
Wtorpol nikomu nie placi za ustawianie pojemnikow! Sprobujcuie ustawic jakikolwiek swoj najmniejszy biznes, chocby budke z hot-dogami, a zaraz pojawi sie przy was straznik miejski i bedzie chcial kase dla miasta. Wtorpol nie placi, kosi kokosy i ani strazy miejskiej, ani radnym nie chce sie wziag go w obroty. Cos tu jest nie tak. 
Widac nikomu z radnych miejskich nie zalezy na pilnowaniu wplywow do miejskiej kasy. Minimalna oplata za 1 pojemnik to ponad 10 zl. Wojteczek, jak pisza media, ma ich prawie 50 tysiecy i rozstawia je nadal na dziko. To pol miliona zl miesiecznie. Czy wybierani przez nas radni w koncu rusza tylki i wezma sie za tego "biznesmena"? Przeciez za to mozna by wybudowac w ciagu roku cala mase chocby placow zabaw dla dzieci. A ile obiadow dla glodnych dzieciakow mozna by za to kupic! To skandal, wezcie sie w koncu do roboty!
5. Napisał(a) Justyna, na temat 05-07-2013 09:22
Tak najlepiej wyrzucić na śmietnik na pewno większość ludzi biednych ma w zwyczaju się poniżać i grzebać w kontenerach po za tym na ziemi mamy tyle miejsca, że jeszcze na multum składowisk śmieci wystarczy. Robicie z igły widły. Macie dobre, eleganckie rzeczy to spakujcie i zawieźcie do ludzi potrzebujących w domach dziecka czy schroniskach. Tak rozumiem wymaga to fatygi, trochę patrzenia na biedę i czasu ale raz na rok można się poświęcić a nie tylko wyjść z bloku wrzucić i być wielkim darczyńcom. Jeśli rzeczy są zniszczone i do niczego wam nie potrzebne to wrzucajcie do Wtórpola przynajmniej coś z nimi zrobią. To jest moje zdanie jeśli kogoś uraziłam przepraszam
6. Pojemniki z logo Caritas ok
Napisał(a) Borys, na temat 12-07-2013 09:48
Dla mnie jest ważne, że nie zaśmiecam wysypisk, wolę oddać ubrania do recyklingu, dlatego wkładam je do pojemników, ale nie tych Wtórpolu, bo oni nikomu za nie nie płacą. Te, na których jest logo Caritas są opłacone i dla mnie to jest ok.
7. Pojemniki to dobra sprawa, ale trzeba wi
Napisał(a) Ola, na temat 02-08-2013 11:43
Tylko te z logo Caritasu, takie z wielkim kolorowym logo i napisem Eco-Textil to właśnie Wtórpol, który ma gdzieś legalne prowadzenie biznesu i żeruje na tym, że straży mieskiej i radnym miast nie chce się zadbać o miejskie pieniądze.
8. Pojemniki to dobra sprawa, ale trzeba wi
Napisał(a) Ola, na temat 02-08-2013 11:45
Tylko te z logo Caritasu, takie z wielkim kolorowym logo i napisem Eco-Textil to właśnie Wtórpol, który ma gdzieś legalne prowadzenie biznesu i żeruje na tym, że straży mieskiej i radnym miast nie chce się zadbać o miejskie pieniądze.
9. OSZUSTWO
Napisał(a) monika, na temat 05-09-2013 19:52
Sama jakiś czas temu wrzuciłam bardzo ładne, ale niestety na mnie już za duże rzeczy do takiego kosza. Bardzo tego żałowałam. 
Ostatnio mój znajomy zaczął sobie dorabiać, jako 'pomocnik' przy opróżnianiu koszy PCK. Kiedy usłyszałam, co dzieje się z rzeczami wrzucanym do takiego kosza, wpadłam w szał. Na początku pracownicy opróżniający kosze wybierają co lepsze ubrania dla siebie, rodziny, następnie wybierają te, co nie nadają się dla nich, ale dla kogoś innego tak. I sprzedają je na tanich bazarach. Reszta ubrań trafia do ciucholandów. A już te ostanie, najgorsze może trafią do tych potrzebujących. Bardzo dosadnie wyraziłam swoją opinię na ten temat, ponieważ dla mnie jest to kradzież. Lepiej już samemu iść i je sprzedać, bo zrobią to za was inni. Można też znaleźć potrzebującą rodzinę i zawozić, bądź osobiście oddawać ubrania do CARITAS'u.
10. Napisał(a) mimi, na temat 07-09-2013 13:45
Monika - Podobny proceder odbywał się podczas powodzi w 1997, kiedy to nawet harcerze wybierali sobie co lepsze fanty :/
11. mylicie sie
Napisał(a) Marysia, na temat 09-09-2013 08:26
Witam od rana wydzwaniam po moim mieście do Caritas-u, do Ośrodka Pomocy Społecznej. Mam parę worków ubrań, których nie potrzebuję a na pewno biednym rodzinom by się przydały. I wiecie, co mi powiedzieli? "Oni ubrań nie przyjmują" Bo nie mają tego, gdzie trzymać, a biedni wolą iść do ciucholandu i sobie kupić. Taką odpowiedź usłyszałam. Szkoda mojego czasu i pieniędzy na telefon, więc chyba wezme i zawioze to do konteneru, bo instytucje w moim mieście wypięły się na moją pomoc...
12. Caritas nie zbiera ubrań, tylko pieniądz
Napisał(a) robi25, na temat 13-11-2013 10:07
Do Marysi - nie zanoś ubrań żadnej organizacji charytatywnej, bo one nie maja ani transportu, ani zaplecza czy pracownikow do zbierania i sortowania odziezy. Dlatego w zamian za logo otrzymuja znaczne wsparcie od firm, ktore utylizuja odziez. Korzystają na tym wszyscy - srodowisko, bo wyrzucone ubrania długo się rozkładają, biedni i firmy, ktore prowadza działalność recyklingową. Ważne, żeby na pojemniku było logo Caritasu.

Napisz Komentarz
  • Proszę utrzymaj temat wiadomości związany z przedmiotem artykułu.
  • Osobiste słowne ataki będą usunięte.
  • Proszę nie używaj komentarzy, które mogą zablokować witrynę. Taki materiał będzie usunięty.
  • Upewnij się zanim klikniesz przycisk 'Wyślij', czy widzisz poprawny kod zabezpieczeń chroniący naszą witrynę przed spamem. Jeśli nie, kliknij *Odśwież Stronę* w twojej przeglądarce.
  • Jeśli nie możesz przesłać zawartości prawdopodobnie wpisałeś zły kod bezpieczeństwa.
Imię:
E-mail
Tytuł:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Komentarz:Kod:* Code
Powiadom mnie o komenatrzach

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Popularne

Ostatnio komentowane

Karta nic niewarta?
dokladnie tak!!!! wole kilka miejsc postojowy...
Więcej...

Pacjenci będą czekać na rehabi...
po co płacimy te składki na niby leczenie j...
Więcej...

Jak wyszliśmyna solidarności ś...
Chciałbym zauważyć, że posegregowane śmieci z...
Więcej...

Zanieczyszczają zgodnie z praw...
To co zrobiono z moim rodzinnym miastem jest ...
Więcej...

Powietrze na cenzurowanym
Mieszkam od 3 lat ok. 6km. od tej przeklętej ...
Więcej...

Ekolodzy wstrzymali wycinkę dr...
Ekolodzy lepiej wezcie się za walke z truciec...
Więcej...

TELEGRAM KORSO

 Z siekierą na narty
W sumie 20 osób z woj. mazowieckiego oraz podkarpackiego, podejrzewanych o udział w tzw. ustawce zatrzymali 22 lutego policjanci. 9 z nich to mielczanie. więcej

 Śmiertelne potrącenie pieszej w Chorzelowie
Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło 23 lutego w Chorzelowie w powiecie mieleckim. Kierowca poloneza potrącił kobietę. Piesza w wyniku odniesionych obrażeń zmarła. Droga relacji Mielec - Baranów Sandomierski była zablokowana. więcej

 Sesja Rady Miasta
26 lutego o godz. 12 w Urzędzie Miejskim w Mielcu odbędzie się kolejna sesja Rady Miasta.więcej

 Korwin-Mikke w Mielcu
Janusz Korwin-Mikke znowu przyjeżdża do Mielca. 25 lutego (środa) o godz. 13.30 zaplanowano spotkanie z nim w siedzibie Kirkham Motorsports. więcej

 Mielec miastem przyszłości
W rankingu polskich miast przyszłości 2015/2016 przygotowanym przez fDi Intelligence, ośrodka inwestycji zagranicznych brytyjskiego dziennika ekonomicznego Financial Times, Mielec został wyróżniony aż trzykrotnie. więcej

 Historyczny budżet w Mielcu
Po raz pierwszy w historii budżet miasta Mielca przekroczył 200 milionów złotych. Wydatki magistratu mają wynieść 213,6 mln. więcej

Starcie starostów

Tak emocjonującej sesji (30 stycznia) nie było w powiecie mieleckim od ostatnich ośmiu lat. Zbigniewowi Tymule, nowemu staroście powiatu, dostało się od Andrzeja Chrabąszcza, jego poprzednika, a także od Marka Paprockiego i Michała Deptuły. Czyli całej powiatowej opozycji. A poszło m.in. o dług, którym nowy starosta straszy mieszkańców. więcej