Mielec choruje na raka

  • 15.02.2017, 10:19 (aktualizacja 15.02.2017 10:33)
  • ms
Mielec choruje na raka pixabay.com
W ubiegłym tygodniu Czytelniczka zapytała nas, czy Korso jest w posiadaniu informacji obrazujących skalę problemu, jakim są zachorowania na nowotwory w Mielcu. Przypominamy, że w maju ubiegłego roku takie statystyki już publikowaliśmy.

- Trują nas dymy ze strefy, będziemy je oglądać i wdychać z wieży. Ze względu na skażenie gleb,  jemy zatrute plony. Chciałabym, aby redakcja dotarła do statystyk, ilu ludzi zmarło na nowotwory w ostatnim czy dwóch ostatnich latach w naszym mieście. Ilu pacjentów z Mielca zmarło na astmę czy inne choroby płucne? - pyta nas mieszkanka Mielca.

Niestety, statystyki miażdżą. Jeszcze 17 lat temu rak był przyczyną ponad 20 procent wszystkich zgonów. Dziś na nowotwór umiera już co czwarta osoba w całej Polsce. Jak to wygląda w Mielcu i powiecie mieleckim? Z danych mieleckiej lecznicy wynika, że na szpitalnych łóżkach najwięcej osób umiera z powodu chorób układu krążenia i na nowotwory. Nie odbiegamy zatem od norm ogólnopolskich. Niepokojący jest fakt, że chorób onkologicznych w Mielcu i w całym powiecie jest coraz więcej.

W ubiegłym roku potwierdzała to ówczesna dyrektor, Ewa Korpanty, wyrażając jednocześnie potrzebę utworzenia w szpitalu chemioterapii. - Zależałoby mi na tym, by w szpitalu otworzyć chemioterapię dzienną, bo pacjentów onkologicznych jest coraz więcej. Przez wiele lat miałam do czynienia z onkologią i hematologią onkologiczną i wiem, jakie to jest ważne, by leczenie było blisko domu. Chorzy pacjenci nie mają siły, żeby dojeżdżać, nawet w komfortowych warunkach – mówiła Korpanty.

W ostatnim kwartale ubiegłego roku, na prośbę mieszkańców, poseł Zbigniew Chmielowiec zapytał Marka Tombarkiewicza, podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia o statystyki stwierdzonych zachorowań na nowotwory i choroby płuc w Mielcu i powiecie mieleckim. Najbardziej aktualne statystyki w tym zakresie dotyczą lat 2010 i 2013. - Zaobserwowane trendy zachorowalności nie wykazują znaczących rozbieżności w poziomie zachorowalności - informował Tombarkiewicz, zaznaczając, że liczba ta jest niska w skali kraju. Trendy te prezentują statystyki Krajowego Rejestru Nowotworów zamieszczone poniżej.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia przekazał też posłowi Chmielowcowi udostępnione przez Centralę NFZ dane dotyczące liczby leczonych kobiet po poronieniach. Skąd ten temat? Mielczanie są zdania, że zanieczyszczenie powietrza w mieście ma ogromny wpływ na zwiększoną liczbę poronień właśnie, a to głównie przez obecny w naszym powietrzu benzen. Ten szczególnie toksyczny związek ma nie tylko działanie rakotwórcze, ale i mutagenne (powodujące zwiększone występowanie mutacji w populacjach komórek lub organizmów), teratogenne (powodujące wady – tzw. potworności, w rozwoju płodu) i embriotoksyczne (prowadzące do powstania ciężkich uszkodzeń lub obumarcia zarodka).

 Według statystyk, w 2014 roku w Polsce leczonych po poronieniach było prawie 27 tysięcy kobiet, w powiecie mieleckim - 106, w samym Mielcu - 57. Rok później, w Polsce - 26 tys. kobiet, w powiecie mieleckim - 96, w Mielcu - 49. Na bardziej aktualne informacje musimy jeszcze zaczekać.

ms
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Hoolidej
Hoolidej 16.02.2017, 22:34
Jak doczekamy chyba że umrzemy. Ducha Świętego 28. Od 6 lat umierają po kolei mieszkańcy tego bloku średnio 2 osoby na rok. Są to głównie mężczyźni po 50-tce ale też i kobiety. Wszyscy na raka. Pierwsza klatka 3 osoby Druga 3 os. Trzecia 2 os. Czwarta 1 os. Piąta 1 os. Ten sam rodzaj gruczolakoraka. Do 2020 nie będzie w bloku rodziny żeby ktoś nie skonał w mękach. A onkologii w Mielcu jak nie ma tak nie będzie.
anonim
anonim 15.02.2017, 22:10
zapraszam do Krakowa myslicie ze tu jest lepiej, albo na Slask
anonim
anonim 15.02.2017, 21:01
gadu gadu a mieleckim szpitalu nic nie robia chyba ze http://www.korso.pl/regulamin i chodza kolo ciebie masakrà ''lekarze z powolania
Zofia Ch
Zofia Ch 15.02.2017, 20:44
W pierwszym rzedzie usunac trucicieli,jak Melnox.Doswiadczylam na wlasnych plucach,gdy przyjechalam na wakacje,3 tygodnie kaszel 24/h i zaczerwienione oczy,to sa skutki przebywania w tym rejonie,dziwne,ze nic z tym nie mozna zrobic

Pozostałe