Łza się w oku zakręciła...

  • 12.02.2017, 05:00
  • Edward Tabor
Łza się w oku zakręciła... E.Tabor
...niejednemu kibicowi, zawodnikowi, trenerowi czy działaczowi sportowemu, który w jakikolwiek sposób związany był z funkcjonowaniem mieleckiej hali sportowo-widowiskowej. Obiekt będący chlubą Mielca w minionym tygodniu definitywnie zniknął z krajobrazu miasta.

Przez kilka dni trwał demontaż dwóch dźwigarów dachu zarezerwowanych dla Aeroklubu Mieleckiego, który chce przechować je z myślą o wykorzystaniu mających wartość historyczną poniemieckich konstrukcji przy budowie Muzeum Lotnictwa.

Jak domek z kart
Przęsła po odcięciu palnikami tuż przy fundamentach położono za pomocą dźwigu na ziemi i element po elemencie zostały zdemontowane przez pracowników firmy Skanska. Pozostałe dźwigary dachu we wtorek, 31 stycznia, w godzinach przedpołudniowych złożyły się w ciągu kilkudziesięciu sekund niemal jak domek z kart.

W czerwcu bieżącego roku minie dokładnie 50 lat, odkąd obiekt w pełni został przekazany użytkownikom, czyli Fabrycznemu Klubowi Sportowemu Stal Mielec. Złotych godów nie świętowano, a historia w zadziwiający sposób zatoczyła koło. Tak się bowiem złożyło, że kilka dni przed zrównaniem hali z ziemią został znaleziony akt erekcyjny jej budowy (piszemy o tym na stronie 11). Był on zamurowany w niszy betonowego fundamentu pierwszego przęsła w dniu 6 listopada 1960 roku.

Przypomnijmy - trzy lata trwał pierwszy etap budowy, gdy powstała główna sala z trybunami. Dopiero po czterech latach, w czerwcu roku 1967, zakończono budowę części basenowej z dwiema bocznymi salami treningowymi. W ubiegłym tygodniu, po 50 latach na zasypaną gruzem nieckę 25-metrowego basenu zwaliły się ostatnie, najbardziej zdegradowane i nadszarpnięte zębem czasu przęsła dachu.

Więcej w 6 numerze Korso

Edward Tabor
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

dodaj
dodaj 17.02.2017, 13:07
hale to zalatwil 'chlor' w basenie , tak to kiedys okreslali wszystko rdzewialo nad basenem,

poza tym to byla niemiecka hala na samoloty, byc moze urzad miasta wybuduje nowoczesna nowa hale ale bez basenu z chlorem
ja
ja 13.02.2017, 12:38
Dlaczego nie ma mojego komentarza?
ja
ja 13.02.2017, 07:23
Piszą o ty codziennie jakby to było wydarzenie na skalę światową jakby Atlantydę odkryli.Tylko jak hala stała to były protesty że stara,ze nie funkcjonalna,że brzydka,że się leje... A teraz jak rozebrali to się łza w oku kręci?

Pozostałe